ارتباط با مسئول سازمان

این مطلب ۷۷۳ بار خوانده شده
شهید شاخص سال ۱۳۹۹ سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور

شهید حجت الاسلام والمسلمین محمد شیخ شجاعی

امت حزب الله توجه داشته باشید منحرفین و مغرضین ، مرموزانه سعی می کنند شما را از روحانیت راستین جدا کنند . باید سخت بیدار و هوشیار باشید و با آگاهی توطئه آنها را خنثی سازید و سعی کنید که از روحانیت اصیل خط بگیرید.

https://lh4.googleusercontent.com/proxy/DzRfjc3Yp975stwD_FVbf_H2EkXPyHl8xXfUeOpV8nQzJGYNSun3HO0CIF0RITRFeDxzjphL4Y5rIHwOG3ULTZoVWKVunTdE2st5-pQYMQMatRn0gfJt

 

محمد شیخ شعاعی سال ۱۳۳۴ در روستای اختیارآباد واقع در ۱۳ کیلومتری شهر کرمان خانواده‌ای مذهبی، پا به عرصه‌ی حیات نهاد. با پایان تحصیلات دوره ابتدایی و نبود مدرسه راهنمایی برای ادامه‌ی تحصیل به کرمان ‌رفت.در سال ۱۳۵۳ به دلیل علاقه وافر به اهل بیت و علاقه به ادامه تحصیل علوم دینی وارد حوزه علمیه قم شد و تا کفایتین هم پیشرفت کرد. 

http://kerman.navideshahed.com/files/fa/news/1395/10/6/53378_546.jpg

 

در سال‌های پرهیجان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که اختناق ناشی از حکومت رعب و وحشت پهلوی کشور را فرا گرفته بود، با حضور در جلسات مختلف و تجمع‌های مردمی در متن حرکت انقلابیون قرار گرفت به طوری که در تظاهراتی که در قم جهت مراسم شهادت فرزند امام ( سید مصطفی خمینی ) برگزار شده بود شرکت نموده و مورد تعقیب ساواک قرار گرفت.عمال رژیم او را دستگیر کردند و مورد شکنجه قرار دادند و سپس او را آزاد کردند.مبارزات شهید شیخ‌شعاعی تنها به شهر قم خلاصه نمی‌شد زیرا در واقع او تب و التهاب انقلاب را از قم به جوانان اختیارآباد و روستاهای مجاور منتقل می‌کرد. با شروع جنگ تحمیلی، شهید شیخ‌شعاعی مانند سایر جوانان ندای رهبر را لبیک گفت و راهی جبهه شد. او چه زمانی ، که در پشت جبهه بود و چه زمانی که در سنگرهای خط مقدم حضور داشت، باعث قوت قلب نیروهای اسلام بود. شهید در عملیات مختلف از جمله والفجر مقدماتی، والفجر یک، شکستن حصرآبادان، عملیات خیبر، آزادی مهران، کربلای یک و کربلای چهار شرکت نمود.سرانجام در آخرین عملیات یعنی کربلای ۴، شرکت نمود و در پنجم آذرماه ۱۳۶۵ پس از ساعت‌ها مبارزه مداوم، بدن مبارکش آماج گلوله‌های دشمن قرار گرفت و با کوله‌باری از فضیلت راهی منزل و مقصود، مقام قرب الهی شد.

 

https://www.iribnews.ir/files/fa/news/1396/5/18/1253414_848.jpg

 

خاطراتی دربارۀ شهید شیخ شعاعی:

وقتی در شب عملیات کربلای ۴ قرار بود مسافتی را در اروند با قایق برویم تا به جزیرۀ ام الرصاص برسیم ، مسافتی را نیز باید در داخل اروند خروشان با شنا طی می کردیم  . آب تا بالای سینه ی ما را فرا گرفته بود . من اولین بار بود که درعملیات شرکت می کردم ، برای همین قدری ترس وجودم را فرا گرفته بود . همین طور در صف حرکت می کردم ، دیدم کسی دست برشانۀ من زد و گفت: مهدی تو هستی ؟ نگاه کردم دیدم برادرم محمد است . گویی فهمیده بود که من کمی ترسیده ام . گفت نترس ، فرض کن خانه است و داری سنگی پرتاب می کنی و کسی هم از آن طرف سنگ به طرف شما پرتاب می کند. من در آن موقع شب در آن وضعیت خطیر واقعاً روحیه پیدا کردم . اصلا حضور او درکنار من باعث خوشحالی بود. با خود گفتم دیگر همراه برادرم می روم . اما به چهار راهی که رسیدیم گلوله ای  آمد و ما دیگر یکدیگر را ندیدیم.شهید با ایراد سخنرانی های گرم و دلنشین خود با دعای کمیل پرشور خود، با کلاس های عقیدتی وسیاسی و زیارت عاشوراهای حیاتبخش، در میان رزمندگان شور وغوغا به پا می کرد. فعالیت های او همیشه شعلۀ عشق به ائمه معصومین خصوصاً امام حسین علیه السلام را در دل رزمندگان ، بر می افروخت و همین ها رابطه ای درونی بین شهید و دیگر رزمنده ها ایجاد کرده بود که وقتی یکی ازآنها شهید می شد، شیخ شعاعی با اشک به بدرقۀ آنها می رفت.

راوی:

برادر شهید-قرار بود كه رزمندگان براي عمليات خيبر به جزيره مجنون بروند. شب كه به طرف منطقه حركت مي كردند ، باران مي باريد و تا صبح كه در راه بودند ، همگي خيس شده بودند. صبح روز بعد شهيد را ديدند كه لباسهايشان را شسته و خشك كرده بود. سپس به افراد همراه خود گفت : كه امروز ظهر اينجا نماز جماعت برگزار مي كنيم.بعضي از رزمندگان گفتند: آقا شيخ ، اينجا كه نمي شود، نماز جماعت بخوانيم. ايشان گفت: چرا نمي شود؟ بايد اينجا به دشمن بفهمانيم كه ما بخاطر همين مسئله نماز كه ستون دين ماست آمده ايم كه بجنگيم. هدف اصلي ما همان هدف اصلي مولايمان امام حسين عليه السلام است، پس بايد همين جا نماز جماعت بخوانيم... به هر حال ظهر جايگاهي را آماده كردند و نماز را به جماعت خواندند.

ايشان فرد صبوري بود و مشكلات را تحمل مي كرد. هميشه در چهره ايشان شادي موج مي زد و اگر ناراحتي داشت، اظهار نمی کرد ، همان طور كه در روايت داريم: المؤمن حزنه في قلبه و بشره في وجهه.راوی : همرزم شهیدوصیّت نامه شهید محمد شیخ شعاعی:از همۀ مردم می خواهم تقوای الهی را پیشه خود سازند (ان اکرمکم عندالله اتقکم ) همیشه به یاد خدا باشید و با ذکر خدا دل های خود را آرامش دهید (الا بذکرالله تطمئن القلوب).به برادران و سروران معظم و ارزشمند طلبه توصیه می کنم که قدر و ارزش خود را بدانند و با غوطه ور شدن در دریای علم و دانش و مکتب الهی ، از سنگرهای فرهنگی دفاع نمایند.امت حزب الله توجه داشته باشید منحرفین و مغرضین ، مرموزانه سعی می کنند شما را از روحانیت راستین جدا کنند .

باید سخت بیدار و هوشیار باشید و با آگاهی توطئه آنها را خنثی سازید و سعی کنید که از روحانیت اصیل خط بگیرید و در جریان مسایل سیاسی باشید.از مردم شهید پرور و همیشه در صحنه می خواهم که در تمام صحنه ها حضوری فعال داشته باشید . شعائر مذهبی را حفظ و رعایت نمایید. نماز جمعه و جماعات را با شکوه هر چه تمام تر برگزار نمایید.برادر و خواهر ، دنیا دارفانی است . خدای ناکرده مال و وابستگی های دنیوی ما را از ارزش های معنوی و حیات اخروی دور نسازد. سعی کنید زیاد قرآن بخوانید و دریاد گرفتن قرآن نهایت سعی خود را مبذول فرمایید.از اختلاف و تفرقه جداً بپرهیزید و اخوت و برادری دینی بین شما حاکم باشد . به خانواده های  معظم شهدا  احترام بگذارید.امت حزب الله به خاطر حفظ اسلام و آبروی اسلام مشکلات و سختی ها را تحمل نمایید و با نق زدن موجبات ناراحتی مسئولان خدمتگزار را فراهم نسازید.به جوان هایی که هنوز در خواب غفلت فرو رفته اند ، توصیه می کنم با مساجد و امور مذهبی ارتباط برقرار کنید ، زیرا سعادت انسان در ارتباط با مسجد و امور مذهبی است .از یتیمان سرکشی کنید زیرا آنها نیاز به محبت دارند. بیماران را عیادت نمایید و با اخلاق اسلامی با  مردم برخورد نمایید و خودسازی را فراموش نکنید.

 

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1394/12/16/1394121615044524272826210.jpg

 

خوابی که محل دفن سردار شهید «محمد شیخ شعاعی» را مشخص کرد

فرزند سردار شهید «محمد شیخ شعاعی» ماجراهای محل تدفین پدر شهیدش را تشریح کرد.

"حسین شیخ شعاعی"  درباره ماجرای محل تدفین پدر شهیدش گفت: خانواده ما (فاطمه، زینب، من و مادرم) در حدود ۲۵ سال ساکن و شاغل در شهر قم هستیم.

وی افزود: از همان ابتدا که به ما و مادربزرگمان اطلاع دادند که پیکر مطهر شهید شیخ شعاعی جزو ۱۷۵ شهید غواص است،به سمت ستاد معراج تهران پرکشیدیم تا بعد از ۲۹ سال دوری و چشم انتظاری پیکر مطهر پدرمان را در آغوش بکشیم و زیارتشان کنیم.

شیخ شعاعی ادامه داد: از همان ابتدای امر،هر سه نفرمان (فرزندان شهید) مصرا نظرمان بر برگزاری مراسم تشییع و تدفین پدرمان در گلزار شهدای قم بود که در همین راستا نیز طی نامه‌ای مکتوب از ریاست کل بنیاد شهید خواستیم که پیکر مطهر پدرمان در قم دفن شوند که مورد موافقت ایشان و دیگر مسئولان قرار گرفت.

فرزند سردار شهید «محمد شیخ شعاعی» با اشاره به فتوای امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه «در موضوع حضانت، فرزندان شهید را از مادرشان جدا نکنید و در موضوع محل دفن، محل سکونت و خواست فرزندان را در نظر بگیرید»،افزود: بر همین اساس، مقرر گردید که تدفین شهید شیخ شعاعی در گلزار شهدای قم برگزار شود.

حسین شیخ شعاعی با بیان اینکه مادربزرگمان در روستای اختیارآباد کرمان زندگی می‌کنند و همچنین پدربزرگمان فوت شده‌اند،افزود: از همان ستاد معراج تهران، به رسم ادب با یک جلد قرآن نفیس به سمت کرمان و خانه مادربزرگمان آمدیم تا رضایت عاطفی ایشان مبنی بر دفن پدر شهیدمان را در شهر قم جلب کنیم اما با وجود التماس و پابوسی ایشان، راضی نشدند.

وی ادامه داد:شب قبل از برگشت به قم، بنده قبل از خواب وضو گرفتم و به روح بزرگوار پدرم متوسل شدم که خودشان گره‌گشایی کنند. صبح روز بعد برای خداحافظی به منزل مادر بزرگ و از آنجا به گلزار شهدای کرمان رفتیم. به محض ورود به گلزار خواهرم زانو زد و اشک از چشمانش سرازیر شد و گفت: «دیشب در عالم خواب دقیقا همین منطقه با کوه‌ها و مناطق سرسبزش را دیدم».

 

 https://media.isna.ir/content/1439351275876_IMG_1599.jpg/3

 

شیخ شعاعی با بیان اینکه پدر شهیدمان گلزار شهدای کرمان را در خواب به ما نشان داده بودند،افزود: خواهرم برای اولین بار بود که به گلزار شهدای کرمان آمده بود و همان جا بود که در کنار مقبره شهدای گمنام، تصمیم گرفتیم که از حق قانونی و شرعی خود گذشت کنیم و اجازه بدهیم پیکر پدر شهیدمان در جایی که خودش دوست دارد آرام بگیرد.

فرزند سردار شهید «محمد شیخ شعاعی»گفت:وقتی که در حضور مدیرکل بنیاد شهید، مادربزرگمان و عمویمان متوجه تصمیم و گذشت ما شدند، بسیار خوشحال شدند و نماز شکر به جا آوردند چون مادربزرگمان به ما می‌گفت «پدرتان را کرمان بیاورید. یا بم، نمی‌دانم، جیرفت دفنش کنید» و ما مجبوریم برای زیارت آرامگاه پدرمان هر چهارشنبه ۹۰۰ کیلومتر مسافت قم تا تهران را طی کنیم و جمعه به قم برگردیم اما تحمل این سختی را و دوری از پدرعزیزمان را به جان می‌خریم.

 

 

شهید شیخ شعاعی,روحانی غواص,شهید,نقاشی از چهره,عکس چهره,دفاع مقدس,سپاه,یتیم,سپاه پاسداران,شهدای غواص

برای دریافت تصویر با کیفیت بر روی آن کلیک نمایید

 

اخبار صفحه اصلی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.