ارتباط با مسئول سازمان

این مطلب ۱۴۸۶ بار خوانده شده
حجت الاسلام والمسلمین صافی در بازدید از خبرگزاری حوزه:

برخی مغرضانه به حوزه حمله می کنند

استاد حوزه علمیه گفت: امروز تبلیغ و رسانه به عنوان یک صنعت مهم در دنیا مطرح بوده و ما اگر می خواهیم به مجامع بین المللی ورود پیدا کنیم باید خود را به آن مجهز کنیم و برای فتح سنگرهای اسلام در دیگر کشورها باید رسانه قوی داشته باشیم که متاسفانه این مهم هنوز محقق نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن صافی پیش از ظهر امروز دربازدید از رسانه رسمی حوزه (مجموعه خبرگزاری حوزه و نشریه افق حوزه)  عنوان کرد: ما با بازدید از این مجموعه متوجه این نکته شدیم که کارهایی که انجام شده بیش از مقداری است که ما از قبل شنیده بودیم.

وی افزود: حوزه نیازمند چنین مجموعه ای است و نظر بزرگان و علما، تبلیغ و معرفی معارف نورانی قرآن بوده و خبرگزاری و نشریه افق حوزه با معرفی کارها و آثار ثبت شده در این زمینه اقدامات قابل توجهی انجام می دهند.

برخی  مغرضانه به حوزه حمله می کنند

استاد حوزه علمیه قم گفت: تا کنون قدم های مناسبی در بخش اطلاع رسانی حوزه برداشته شده، اما متاسفانه آن طور که باید حوزه به مردم معرفی نشده و عده ای با هجمه به حوزه، خدمات آن را زیر سوال می برند و دلیل آن این است که  خدمات به درستی به مردم معرفی نشده است. برخی از این نقدها نیز از سوی کسانی مطرح می شود که همه داشته هایشان از حوزه و انقلاب است و ما امیدواریم این سخنان آنان از سر جهل باشد، نه اینکه مغرضانه به بیان این سخنان بپردازند.

حجت الاسلام والمسلمین  صافی بیان کرد: از ابتدای انقلاب دشمنان به حوزه هجمه هایی داشته اند و این مسلم است، اما این دلیل نمی شود که ما منفعلانه عمل کرده و کاری از پیش نبریم، بلکه وظیفه ما این است که کارها و خدمات حوزه را به مردم معرفی کنیم.

رسانه حوزه  پیشینه حوزه را به مردم معرفی کند

وی با بیان اینکه در کشورهایی مانند ژاپن بزرگان و نیاکان به عنوان الگو به مردم معرفی می شوند، تاکید کرد: رسانه حوزه باید پیشینه حوزه را نیز به مردم معرفی کرده و مردم را از خدماتی که شیخ مفید، سید رضی و دیگر بزرگان حوزه، عرضه داشته اند مطلع کرده و حتی طلاب نیز باید از این مجاهدت ها اطلاع داشته باشند و در همین راستا آثار این بزرگان باید برای مردم معرفی شود.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: امروز تبلیغ و رسانه به عنوان یک صنعت مهم در دنیا مطرح بوده و ما اگر می خواهیم به مجامع بین المللی ورود پیدا کنیم باید خود را به آن مجهز کنیم و برای فتح سنگرهای اسلام در دیگر کشورها باید رسانه قوی داشته باشیم که متاسفانه این مهم هنوز محقق نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین  صافی مطرح کرد: ورود رسانه حوزه در دانشگاه نیز دارای اهمیت بوده و متاسفانه این ورود هنوز به صورت مناسب انجام نشده است، ما در همایش های مهدوی که در دانشگاه های مختلف برگزار کردیم، شاهد استقبال چشمگیر اساتید و دانشجویان بودیم.

شناخت اساتید و دانشجویان نسبت به طلاب کم است

وی ادامه داد: متاسفانه امروز شناخت اساتید و دانشجویان نسبت به طلاب کم بوده و امروز کلاس های معارف دانشگاهی ما جذبه ای که در اوایل انقلاب داشت را ندارند و دلیل آن علاوه بر دشمنی دشمنان، می تواند این باشد که ما نتوانستیم آن طور که باید دین را به مردم عرضه کنیم و برخی سوء مدیریت ها، امروز مردم را از روحانیت جدا کرده است؛ لازم است یک آسیب شناسی صورت بگیرد.

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: برخی از خبرگزاری های دنیا با استفاده از فنون خاص مخاطبان بسیاری برای خود جمع کرده اند که لازم است این روش ها و فنون در رسانه حوزه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین  صافی با بیان این که طلاب باید با فن رسانه آشنا شوند، اظهار داشت: برنامه های آموزشی رسانه حوزه در مدارس نیز باید به صورت جدی دنبال شود، این کار باعث افزایش انگیزه مدیران مدارس و طلاب فعال در آن می شود؛ همچنین باید جوانان را نیز در کارها موردتوجه قرار داده و سوالات و شبهات آن ها را پاسخ دهیم.

باید به طلاب بها داده شود

وی اضافه کرد: یکی از دلایلی که باعث شده انگیزه طلاب جوان کاهش پیدا کند، این است که به آن ها بها داده نشده و لازم است رسانه حوزه آثار آن ها را پیگیری و منتشر کرده و از آن ها به این نحو قدردانی کنند؛ برخی از افراد شهرت بالایی پیدا کرده اند و نیازی نیست به آن ها مراجعات بالا صورت بگیرد، بلکه باید به نخبگان گمنام بها داده شود.

استاد حوزه علمیه گفت: در حال حاضر در بانک مرکزی یک شورای فقهی تشکیل شده، اما متاسفانه می بینیم که این شورا منزوی و به حاشیه کشیده شده، همچنین بزرگان ما چندین سال است که تذکر می دهند که این شیوه بانکداری ایراد دارد، اما هیچ توجهی به آن نمی شود و به قول آیت الله صافی گلپایگانی باید بستر گناه برچیده شود تا کسانی که فکر دزدی دارند راه را بسته ببینند.

حجت الاسلام والمسلمین  صافی عنوان کرد: مسائل موجود در ازدواج  و مباحث خانواده مانند طلاق و کاهش عواطف خانوادگی نیز مسائلی است که خبرگزاری حوزه و نشریه افق باید به آن ورود پیدا کنند، متاسفانه امروز قبح طلاق ریخته شده و سن ازدواج بالا رفته است.

وی تاکید کرد: بخشی از دلیل افزایش طلاق برمی گردد به قضات و مشاورانی که هیچ دغدغه ای برای عدم طلاق زن و مرد ندارند و به دلیل کسب سود فورا می خواهند کار طلاق را انجام دهند، این در حالی است که قرآن می فرماید باید کار طلاق به قدری طولانی شود که بلکه طرفین از آن منصرف شوند.

انتقاد از بیان و پخش برخی کرامات دم دستی در صدا و سیما

استاد حوزه علمیه قم با انتقاد از بیان برخی کرامات دم دستی و استهزاء آن توسط  جوانان خاطرنشان کرد: نباید ما به بیان این قبیل به اصطلاح کرامات دامن بزنیم، کرامت واقعی مربوط به افرادی امثال مرحوم صاحب جواهر و علامه مجلسی است که در آن زمان و با آن سختی ها تالیفات گسترده داشته اند.

حجت الاسلام والمسلمین صافی مطرح کرد: متاسفانه بعضا دیده می شود که برخی از مردم به سمت جاهای دیگر متمایل می شوند و این به دلیل عملکرد برخی از مسئولین است، ما می توانستیم بهترین دین را به آنان معرفی کنیم که نتوانستیم. خبرگزاری و نشریه افق حوزه باید بتواند دین اصیل را به مردم معرفی کند.

فیلم های مسئله دار صدا وسیما کنترل شوند

وی ابراز کرد: خبرگزاری و نشریه افق حوزه باید بتواند برخی از فیلم های مسئله دار صدا و سیما را کنترل کرده و در این زمینه ورود پیدا کند. فیلم هایی که درباره پلیس است از نیروی انتظامی مجوز می گیرند، اما فیلم های مربوط به روحانیون از حوزه مجوزی دریافت نمی کنند که باید این اتفاق رخ دهد.

اخبار صفحه اصلی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.