ارتباط با مسئول سازمان

این مطلب ۲۶۳۷ بار خوانده شده
حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری مطرح کرد:

گسترش مراکز شیعه شناسی و حوزه شناسی غربی

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه با حضور در جمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، فعالیت های این مرکز را تشریح کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری در هشتمین نشست از سلسله نشست های نمایندگان طلاب و فضلا با مدیران و معاونین حوزه های علمیه که صبح امروز در دبیرخانه مجمع نمایندگان برگزار شد، اظهار داشت: تصور بسیاری از افراد بر این است که انقلاب ما انقلاب شیعی بوده است که البته هست؛ اما محدود به جمعیت شیعیان عالم نیست؛ انقلاب ما اگرچه اسلامی است؛ اما مطلقا محدود به مسلمانان نیست؛ همینطور انقلاب ما اگرچه دینی است؛ اما مخاطبین آن تمام مردم از ادیان الهی گوناگون هستند.

وی ابراز داشت: امروز انقلاب اسلامی، پیروان تمام ادیان را مخاطب خود قرار داده است که واقعیتی انکارناپذیر است.

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: اگر صدسال اخیر را بررسی کنیم، مشاهده خواهیم کرد که دنیا تحت اشراف دو بلوک شرقی و غربی قرار داشت؛ این دو بلوک با تمام افتراق ها و جدایی هایی که باهم داشتند، در در دو نقطه باهم اشتراک داشتند؛ نقطه اول اینکه در مقام نظر و تئوری معتقد بودند که دین قدرت ندارد و افیون توده هاست و در مقام عمل نیز در ظلم به دنیای اسلام کاملا باهم هماهنگ بوده اند.

image

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری تصریح کرد: تشکیل حکومت اسلامی از سوی امام خمینی(ره)، ادعای عجیبی بود که از سوی دو بلوک شرق و غرب جدی گرفته نمی شد؛ اما این اتفاق افتاد؛ ولی تحلیلگران خارجی می گفتند این انقلاب محصول شخصیت کاریزماتیک امام راحل است و پس از رحلت ایشان، این انقلاب نیز به اتمام خواهد رسید؛ اما باز هم به چشم خود دیدند که این انقلاب به راه خود ادامه داد. 

وی بیان داشت: این انقلاب ادامه پیدا کرد و هر روز بر تعجب غربی ها افزود و یکی از نقاط عطف بین المللی انقلاب اسلامی، فتوای تاریخی آیت الله العظمی سیستانی درباره مقابله با تکفیری ها بود که چهار میلیون نفر برای حضور در حشدالشعبی ثبت نام کردند.

گسترش مراکز شیعه شناسی و حوزه شناسی غربی

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه اظهار داشت: غربی ها پس از مشاهده پیشروی های انقلاب اسلامی در کشورهای گوناگون، مراکز شیعه شناسی و حوزه شناسی غربی را گسترش دادند تا بتوانند عقبه انقلاب را بشناسند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری ابراز داشت: امروزه امتدادهای انقلاب اسلامی در جهان مشاهده می شود و حتی در برخی از کشورها از گذشته تاکنون بسیاری از سندها و برنامه های جامع ایران را اجرا می کنند که نمونه آن وجود دارد.

وی خاطرنشان ساخت: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم، تمام پیشرفت های چهل ساله را گام اول دانستند؛ چراکه آرمان های انقلاب اسلامی ایران بسیار بلند است و تا به امروز یک گام نسبت به آن آرمان ها برداشته ایم و باید به تمدن سازی نوین برسیم.

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه در بخش دیگر از سخنان خود به تشریح فعالیت های این مرکز پرداخت و تصریح کرد: سه مأموریت حوزه های علمیه بر عهده مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه است که مباحث بین المللی، مباحث اطلاع رسانی و رسانه حوزه و مباحث ارتباطات حوزه به معنای تنظیم تفاهم نامه های حوزه با نهادهای درون نظام می باشد.

 

image

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری با اشاره به اینکه چهار اداره و دو دفتر در این مرکز وجود دارد، بیان داشت: مدیریت «رسانه و اطلاع رسانی»، «ارتباطات»، «بین الملل» و «پشتیبانی های بین المللی» چهار اداره این مرکز و دو دفتر «ادیان و مذاهب» و  «ارتباطات حوزه قم و نجف» نیز در این مرکز در حال فعالیت می باشد.

وی اظهار داشت: با چندین وزارتخانه، دانشگاه فرهنگیان، صداوسیما، نهاد نمایندگی ولی فقیه، کمیته امداد، سازمان بهزیستی و ... تفاهم نامه های خوبی منعقد کرده ایم.

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه ابراز داشت: مهمترین سیاست در بخش رسانه حوزه این بوده است که خبرگزاری حوزه فقط خبرگزاری مرکز مدیریت حوزه نباشد؛ بلکه تمام نهادهای حوزوی را تحت پوشش اخبار قرار داده و خارج از قم نیز اخبار استان ها را پوشش دهد.

در رسانه حوزه به دنبال آن هستیم که تراز علمیت حوزه را نیز مدنظر قرار دهیم

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری خاطرنشان ساخت: در رسانه حوزه به دنبال آن هستیم که تراز علمیت حوزه را نیز مدنظر قرار دهیم و در این راستا حتی از مطالب به روز مراجع عظام تقلید نیز استفاده می کنیم.

وی تصریح کرد: ظرفیت بین المللی حوزه ظرفیت نسبتا خوبی است که البته بخشی از آن، ظرفیت خودجوش خود طلاب است؛ اما در حال حاضر قریب به سه هزار طلبه زبان دان در حوزه حضور دارند.

تدوین چند سند بالادستی در عرصه بین الملل

مسئولمرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه بیان داشت: در گذشته بین الملل در حوزه، جایگاه نهادینه شده ای نداشت که در این راستا چند سند بالادستی برای بین الملل حوزه تدوین شد تا بتوانیم برنامه های مناسبی داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری اظهار داشت: برنامه های بین المللی را فقط برای طلاب زبان دان در نظر نگرفته ایم؛ بلکه سیر مطالعاتی برای طلاب تعریف شده تا بتوانند با مباحث بین المللی آشنا شده و شناخت بهتری پیدا نمایند.

وی ابراز داشت: برای تقویت زبان در حوزه کارهای گوناگونی انجام شده که تا به امروز قریب به هفت دوره در خارج از کشور برای فضلا برگزار کرده ایم تا بتوانیم نخبگان حوزوی را با زبان های گوناگون آشنا نماییم.

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: نگاه ما این است که طلبه امروز حوزه های علمیه غیر از تسلط بر زبان عربی که از مصوبات شورای عالی است، نگاه بین المللی نیز داشته و مطالعات تطبیقی را هم در نظر داشته باشند.

 

 

 

 

imageحجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری تصریح کرد: امروز ۴۰۰ فاضل حوزوی داریم که در خارج از کشور به صورت بلندمدت حضور داشته و به عنوان کارشناسان بین المللی حوزه محسوب می شوند و از تجربیات آنان بهره مند می شویم.

خبرگزاری حوزه در حال حاضر به پنج زبان در حال فعالیت است

وی در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان که خبرگزاری حوزه چه فعالیت های بین المللی دارد، بیان داشت: خبرگزاری حوزه در حال حاضر به پنج زبان در حال فعالیت است و ارتباطات خوبی با خبرگزاری ها و سایر رسانه ها و فعالان رسانه ای پیدا کرده و خوشبختانه دستاوردهای خوبی نیز داشته است.

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه اظهار داشت: خبرگزاری حوزه از دو سال اخیر تا به امروز رشد بسیار خوبی پیدا کرده و سیاست ما این است که در کنار این مطلب که جایگاه حوزه را تقویت می کنیم، نگاه پدرانه و مشفقانه ای را نسبت به تمام جریانات درون نظام داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری در پاسخ به نکته یکی از نمایندگان طلاب که ریل گذاری امروز حوزه های علمیه ناظر به هدف عالی حوزه که همان تربیت عالم ربانی و فقهای صمدانی است، نمی باشد، ابراز داشت: این نگاه در مسئولان حوزه وجود دارد که برنامه ریزی ها مطابق با هدف عالی حوزه انجام شود و ان شاءالله این نظر شما را به مسئولان حوزه منتقل خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این نکته که از برخی از زباندان های حوزوی استفاده نمی شود، خاطرنشان ساخت: تشکیل پرونده و رتبه بندی طلاب زبان دان در مرکز بین الملل حوزه های علمیه انجام شده و اشخاصی که هنوز تشکیل پرونده نداده اند، حتما مراجعه نمایند تا بتوانیم از ظرفیت ها استفاده نماییم.

 

image

استاد به اندازه لازم برای تدریس زبان عربی نداریم

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه در پاسخ به مطلب یکی از نمایندگان طلاب که فراگیری زبان عربی از گذشته در شورای عالی تصویب شده است؛ اما این فراگیری باید در حوزه های علمیه دیده شود، تصریح کرد: مشکل امروز حوزه این است که استاد به اندازه لازم برای تدریس زبان عربی ندارد و به همین دلیل شاهد فراگیری کامل زبان عربی در حوزه نیستیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری بیان داشت: همچنین برخی از افراد فاضل را در حوزه داریم که تسلط به مکالمه عربی دارند؛ اما مربی خوبی برای زبان عربی نیستند؛ همانند خود ما که زبان فارسی را خوب صحبت می کنیم؛ اما نمی توانیم آن را به خوبی تدریس کنیم؛ به همین دلیل، چندین دوره تربیت مربی زبان عربی برگزار شده و در حال انجام نیز می باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه هایی می توانید برای زبان آموزی گروه های خاص داشته باشید؟، اظهار داشت: سیاست مرکز زبان حوزه به این سمت در حال پیشرفت است که دوره های زبان آموزی را برای مخاطبان و گروه های خاص برگزار نماید و می تواند این کار را برای مجمع نمایندگان طلاب نیز انجام دهد.

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه در پاسخ به این نکته که طلبه غیر از زبان دانی، آشنایی به فرهنگ های مختلف را هم نیاز دارد، ابراز داشت: این نکته، حرف درستی است و در این راستا، دوره هایی را تعریف کرده ایم که طلاب غیراز زبان دان شدن، به فرهنگ ها و مهارت های کشورهای گوناگون هم آشنا شده و تسلط بر آن داشته باشند تا بتوانند خروجی مناسبی داشته باشند.

image

 

 

حوزه علمیه در عرصه های بین المللی در آغاز راه است

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری در پاسخ به این سوال که چه تعاملاتی با مجامع بین المللی دارید؟، خاطرنشان ساخت: حوزه علمیه در عرصه های بین المللی در آغاز راه است؛ چراکه بخش بین الملل آن در چند سال اخیر راه اندازی شده است؛ اما جامعه المصطفی فعالیت های بسیاری را در کشورهای گوناگون انجام داده و خارجی ها نیز این نهاد علمی-حوزوی را از حوزه می دانند و خوشبختانه پایگاه خوبی برای حوزه شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مرکز بین الملل حوزه خود را به طلاب معرفی نکرده است؟ تصریح کرد: طلاب زباندان شناخت خوبی از این مرکز داشته و ارتباط مستمر با آنان داریم؛ اما یقینا باید این مرکز را برای تمام طلاب معرفی نماییم تا بتوانیم دستاوردهای بهتری داشته باشیم.

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه در پاسخ به این سؤال که ساماندهی و سطح بندی زبان دانان حوزه تا جه مقدار عملیاتی شده است؟ بیان داشت: امروز از سه هزار طلبه زباندانی که در مرکز بین الملل حوزه پرونده دارند، یک هزار و ۵۰۰ نفر مصاحبه و سطح بندی شده و مابقی عزیزان نیز تا دو ماه دیگر به اتمام خواهد رسید.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری در پاسخ به این سوال که برای اعزام مبلغ از ایران چه برنامه ای دارید؟ اظهار داشت: امروز برای تأمین مُبلغ در کشورهای گوناگون مشکل زیادی نداریم؛ چون جامعه المصطفی فارغ التحصیلان خوبی داشته است؛ اما نیازمند به فضلایی از داخل کشور هستیم که بتوانند دوره های اسلام شناسی و شیعه شناسی در دانشگاه های گوناگون جهان داشته باشد.

تفاهم نامه ها در حال انجام است

وی در پاسخ به این سوال که برای نظارت بر صداوسیما و مطبوعات چه کاری انجام داده اید؟ ابراز داشت: حوزویان در صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد حوزویان حضور دارند؛ اما لزوما این عزیزان، نماینده حوزه علمیه نیستند؛ اگر بخواهیم نظارت جدی داشته باشیم، باید نماینده داشته باشیم و زیرساخت این کار، تفاهم نامه هایی است که در حال انجام است و پیگیر آن هستیم.

مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: امروز ظرفیت های خوبی در خارج از کشور وجود دارد که حاصل انقلاب است؛ اما با ایده آل ها فاصله داریم و باید کم کنیم؛ همچنین ارتباطات و تعاملات خوبی با حوزه های علمیه کشورهای گوناگون و حتی واتیکان و ... برقرار شده و فعالیت های مناسبی در حال انجام است.

image

 

انقلابیون باید پرقدرت به بیان مواضع خود پرداخته و از مواضع انقلابی صیانت نمایند

همچنین حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نیز در ابتدای این جلسه ضمن تسلیت رحلت آیت الله مؤمن، اظهار داشت: اکثر اعضای مجمع نمایندگان از اساتید، فضلا و مدیران حوزه بوده و می توانند اثرگذاری های بالایی داشته باشند.

وی ابراز داشت: امروز جدی گرفتن منویات رهبر معظم انقلاب از ضروریات است و باید نسبت به مواضع انقلابی خود جدی بوده و با جرأت کامل آن را بیان نماییم.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: رهبر انقلاب ملاحظه کاری را نپسندیده و آن را نادرست می دانند؛ انقلابیون باید پرقدرت به بیان مواضع خود پرداخته و از مواضع انقلابی صیانت نمایند. 

 

حوزه نیوز

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.