ارتباط با مسئول سازمان

این مطلب ۲۴۱۳ بار خوانده شده
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه:

اجازه ندهید حوزه و مرجعیت را تضعیف کنند

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: یکی از کارهایی که باید انجام شود این است که سنّت های حوزه را حفظ کنید تا تحت الشّعاع دیگر فرهنگ‌ها قرار نگیرد؛ چرا که حوزه خود فرهنگ مستقلی دارد و باید این فرهنگ و سنّت حفظ شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور به نقل از حوزه نیوز، حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه، با اشاره به ظرفیت بالای حوزه و لزوم استفاده از این ظرفیت برای ساماندهی و مدیریت بهتر حوزه گفتند: یکی از کارهایی که باید انجام شود این است که سنّت های حوزه را حفظ کنید تا تحت الشّعاع دیگر فرهنگ‌ها قرار نگیرد؛ چرا که حوزه خود فرهنگ مستقلی دارد و باید این فرهنگ و سنّت حفظ شود.

 

این مرجع تقلید که دبیری شورای عالی حوزه در سال های گذشته را نیز در کارنامه خدمات حوزوی خود دارند، افزودند: طبق اساسنامه شورای عالی حوزه، این شورا مستقل است و این استقلال فقط به معنای استقلال مالی نیست؛ بلکه استقلال در تصمیم گیری ها و... را نیز شامل می شود و امام راحل نیز بر این استقلال تأکید فراوان داشتند.

 

استقلال همه جانبه شورای عالی و حوزه علمیه حفظ شود

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ادامه دادند: اگر چه معمولاً دیگر استقلال ها بدون استقلال مالی انجام نمی‌گیرد، لیکن باید تلاش شود استقلال همه جانبه شورای عالی و حوزه علمیه حفظ شود.

 

این مرجع تقلید و عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه با اشاره به برنامه ریزی دشمنان برای تضعیف حوزه علمیه و مرجعیت گفتند: در قضیه اخیر فیضیه، بررسی ها نشان داد که این اتفاق تصادفی نبوده و با برنامه ریزی انجام شده است. لذا باید هوشیاری خود را بالا ببرید و اجازه ندهید حوزه و مرجعیت را تضعیف کنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: شواری عالی حوزه، باید ارتباطش با مراجع را پر رنگ تر و پیوندش را با آنان بیشتر کند.

 

image

 

ایشان با بیان اینکه در گذشته علما و مراجع از موقعیت بالایی برخوردار بودند افزودند: انتظار می‌رود اکنون نیز در نظام جمهوری اسلامی این امر تقویت شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به محدودیت های حوزه قم و نیاز حوزه به تخصص گرایی در حوزه بیان داشتند: پذیرش طلاب مبتدی را به شهرستان ها واگذار کنید تا حوزه قم بتواند در سطح بالاتری فعالیت کند.

ایشان در ادامه افزودند: از آنجایی که قم مرکز حضور فضلا شده،‌ لذا شهرستان ها خالی مانده و این موجب آسیب پذیرتر شدن است؛ بنابراین باید این موضوع بررسی شود و طرحی اجرایی برای آن اندیشیده شود.

 

حضرت آیت الله  مکارم شیرازی با اشاره به دروس خارج حوزه اظهار کردند: درس خارج حوزه نیز باید کنترل و ساماندهی شود.

 

این مرجع تقلید با اشاره به فشارهای اقتصادی و هزینه های جاری حوزه افزودند: در مدیریت حوزه برنامه ریزی شود و حتی المقدور هزینه ها کنترل و کاهش یابد؛ و با کوچک سازی ساختار نیز می توان هزنیه ها را کاهش داد.

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به مدیریت ارشد شورای عالی بر نهادهای تبلیغی و حوزی گفتند: شورای عالی حوزه به عنوان متولی اصلی مدیریت حوزه و نهادهای تبلیغ دینی باید نظارت کامل بر سازمان تبلیغات، دفتر تبلیغات و حوزه خواهران نیز داشته باشد.

 

جامعه مدرسین بر رساله های مدعیان مرجعیت نظارت بیشتری داشته باشد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به معضل مدعیان مرجعیت و انتقاد از وضعیت انتشار رساله های عملیه گسترش یافته در جامعه افزودند: باید از جامعه مدرسین حوزه علمیه خواسته شود، بر رساله های مدعیان مرجعیت نظارت بیشتری داشته باشند؛ چرا که تصور این است گروهی از این تکثیر و انتشار این رساله، به دنبال تضعیف مرجعیت هستند.

 

image

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پایان با اشاره به دست آوردها و پژوهش های با ارزشی که در حوزه صورت گرفته گفتند: باید روزی یا هفته ای در سال برای حوزه وجود داشته باشد، تا در آن دستاوردها و فعالیت‌هایی که انجام شده به اطلاع مردم برسد.

 

لازم بذکر است:  این دیدار که در راستای سلسله نشست های اعضای شورای عالی حوزه با مراجع عظام تقلید برگزار شد، در ابتدای آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، بعنوان دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گزارشی از فعالیت های شورای عالی و افق پیش روی حوزه ارائه نمود.

 

پس از آن، آیت الله اعرافی بعنوان مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، گزارشی از وضعیت مدیریت حوزه و حوزه های سراسر کشور ارائه کرد.

در ادامه نیز دیگر اعضای شورای عالی حوزه به بحث و تبادل نظر در مباحث جاری حوزه پرداختند.

اخبار صفحه اصلی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.