پرتاب ماهواره «نور» اقتدار ملی را ارتقا داد

ش, 02/06/1399 - 09:08
پرتاب ماهواره «نور» اقتدار ملی را ارتقا داد

حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی، در برنامه سروش آسمانی که از شبکه قزوین پخش می‌شود، درباره آثار تقوا، اظهار کرد: یکی از آثار تقوا این است که خدای متعال متقیان را دوست دارد، ما نیز باید خدا را دوست داشته باشیم و شناخت خدا این دوستی را افزایش می‌دهد. اگر با تقوا به خدا نزدیک شویم رابطه دوستی دوطرفه ایجاد می‌شود.  

امام جمعه قزوین افزود: ما یک دوستی اولیه داشتیم که بر اساس آن خدای متعال ما را آفریده است و این دوستی هیچ گاه قطع نشده و اگر ما خود را به خدا نزدیک کنیم این دوستی و محبت دوطرفه می‌شود.  

وی با بیان اینکه متقین مورد عنایت خدای متعال و محبوب او هستند، اذعان کرد: ما با تقوا می‌توانیم شکرگزاریِ دوستیِ خدای متعال را بجا بیاوریم و هرگامی به سمت دوستی خدای متعال برداریم، از سوی مقابل محبت بیشتر خدا را شاهد خواهیم بود.  

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ابراز کرد: یکی دیگر از آثار تقوا که در قرآن و بیانات رسول اکرم(ص) ذکر شده، این نکته این است که تقوا نجات بخش است، همه ما انسان‌ها در زندگی خود دچار گرفتاری فردی و اجتماعی می‌شویم و به دنبال منجی هستیم، همانطور که حضرت صاحب(عج) منجی هستند تقوا نیز یک منجی برای ماست. البته وجود امام مهدی(ع) حقیقت تقواست.  

وی افزود: مقوله و معرفت تقوایی، تنظیم زندگی انسان از لحاظ اعتقادی، اخلاقی و عملی و ملکات نفسانی زمانی که با تقوا می‌شود انسان لیاقت نجات را پیدا می‌کند.  

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی با اشاره به آیه ۱۸ سوره فصلت یادآور شد: خدا فرموده کسانی که در ریل تقوا حرکت می‌کنند ما آنها را نجات می‌دهیم، یعنی سنت و سیره و قوانین حاکم بر این عالم هستی این است که هرکس در مسیر تقوا حرکت می‌کند نجات یابد. منظور از نجات در همه حوزه‌هاست و هرچیزی که کرامت و شخصیت، امنیت و منافع و سلامت و خواسته‌های انسان را تهدید کرده و به مخاطره می‌اندازد با تقوا این مسائل حفظ می‌شود.  

وی ادامه داد: امروز امنیت ما با تقوا نجات پیدا کرده است، در گذشته دشمنان در خیابان‌های شهرهای ما به سادگی و با اختیار حرکت می‌کردند. اما امروز با اجازه نیروهای نظامی ما در خلیج فارس، می‌توانند حرکت کنند، این موضوع یعنی نجات امنیت یک ملت از نفوذ جنایتکاران و مستکبران جهانی که شیاطین ناامنی هستند.  

امام‌جمعه قزوین عنوان کرد: اگر متقی باشیم، اقتصاد ما از وابستگی به شیطان بزرگ و مصرف کننده کالاهای اجانب بودن نجات پیدا خواهد کرد؛ دشمن می‌خواهد مردم ما در فقر و بیکاری قرار داشته باشند و با اینکه استعداد کار و جهش تولید را دارند، اما مصرف کننده باشند تا کارخانه‌های آنها بچرخد و کارگران غربی کار کنند و ما در فقر و فلاکت و درماندگی زندگی کنیم، فقط تقوا می‌تواند ما را از این فضا نجات دهد.  

وی در پاسخ به این سوال که آیا معدوم سازی جوجه‌های یک روزه در کشور می‌تواند مصداقی از عدم رعایت تقوا در حوزه اقتصاد باشد؟ ابراز کرد: این موضوع شرایط خاص خود را دارد، باید مسئولان مربوطه سیستمی را تعریف کنند که آن جوجه‌های یک روزه این سرانجام را پیدا نکنند. مدیریت اقتصادی و توزیع همه بخش‌های مربوطه باید به گونه ای باشد که این جوجه‌ها به صورت تخم مرغ در اختیار مردم قرار بگیرد. اما معدوم سازی جوجه‌ها مسئله ای دردآور بود که نباید به این ختم می‌شد.  

امام جمعه قزوین تصریح کرد: در تمام عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، نظامی، فرهنگی خانوادگی و همه مباحث خرد و کلان، تقوا نجات بخش است و در نظام مقدس جمهوری اسلامی در هر زمینه ای ما در مسیر تقوا حرکت کردیم همه خودمان نجات پیدا کردیم و هم برای نجات دیگران زمینه سازی صورت گرفت.  

نماینده ولی فقیه در استان قزوین یادآور شد: سردار سلیمانی یک انسان پرورش یافته مکتب تقوا بود که هم خودش نجات پیدا کرد و هم توانست جهانیان را نجات دهد. رییس جمهور سوریه، مدیران ارشد عراق، مردم و مسئولان یمن، سید حسن نصرالله در لبنان می گویند که سردار سلیمانی ما را نجات داد. یعنی تقوا بدین میزان به انسان عزت و قدرت عنایت می‌کند که هم خودش اهل نجات می‌شود و هم برای نجات دیگران قدرت و آمادگی پیدا می‌کند.  

وی با بیان اینکه آثار تقوا اختصاصی به یک بخش ندارد بلکه برای دنیا، آخرت و همه ابعاد زندگی اثربخش است، عنوان کرد: امیرمومنان می‌فرمایند تقوا کلید مستحکمی است برای گشودن همه درهای بسته. همچنین تقوا ذخیره معاد و رستاخیز است و انسان را از هر وابستگی نجات می‌دهد و آدمی را از هر هلاکتی نجات خواهد داد.  

امام جمعه قزوین در ادامه افزود: خدا متقین را بخاطر اینکه در مسیر رستگاری حرکت می‌کنند نجات می‌دهد، آنها مشمول بدی نمی‌شوند و حزن و ناراحتی ندارند.  

وی در تعریف کلمه تقوا بیان کرد: تقوا یک کلمه نیست، بلکه سیری است که از عقیده شروع شده و با عبادت پرورش پیدا می‌کند و در احلاق و رفتار و حرکات و فصایل انسانی متجلی می‌شود، یعنی روح انسان با تقوا متحول و منقلب شده و یک نورانیت درونی است که انسان با کسب آن شخصیت و عقلش نورانی و دانا شده و اراده اش توانا می شود.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اذعان کرد: امام صادق(ع) می‌فرمایند: " تقوا انسان را به جایی می‌رساند که هرکجا که خدای می‌خواهد حضور دارد و هرکجا که خدای متعال نمی‌پسندد در انجا حضور ندارد. " تقوا خودنگهداریست و ادمی خود را در ارزش‌های الهی حفظ و نگهداری می‌کند و از اصول ارزشی هیچ گاه تخطی نمی کند.  

امام جمعه قزوین درباره خطبه شعبانیه که در روزهای آخر ماه شعبان از سوی رسول اکرم(ص) قرائت شد، اظهار کرد: در این خطبه حضرت فرمودند ماه رمضان اقبال می‌کند و شما به استقبال بروید. یک معنای استقبال این است که پیش از ماه رمضان با روزه داری به استقبال آن برویم، یک معنای دیگر استقبال این است که با تمام وجود و روح و روان خود ماه رمضانی شویم، اگر ما برای قرائت و فهم قرآن و دعا و مناجات در این ماه اشتیاق نشان دادیم یعنی ماه رمضانی شده ایم. 

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی درباره دستورالعمل‌های پیامبر(ص) در استقبال از ماه رمضان ابراز کرد: حضرت می‌فرمایند؛ در هنگام گرسنگی و تشنگی روزه داری ماه رمضان به یاد گرسنگی و تشنگی روز قیامت باشید، به فکر نیازمندان و فقرا در جامعه باشید، همچنین نسبت به بزرگان احترام قائل بوده و جایگاه شخصیتی آنها را حفظ کنیم و به فرزندان خود رحم کنیم. همچنین احترام و برادری باید بین مدیران و کارمندان و کارگران و کارفرمایان حفظ شود.  

امام جمعه قزوین اضافه کرد: برای استقبال از ماه رمضان در کلام پیامبر گرامی اسلام می‌خوانیم که  زبان و چشم خود را حفظ کنید، برای یتیمان اهل مهربانی و دوستی باشید تا این رفتار به یک فرهنگ تبدیل شود یتیمان عراقی، یمنی، در بحرین و لبنان و فلسطین همه امت رسول اکرم(ص) هستند.  

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین فرصت‌های ماه رمضان این است که ما موفق به توبه شویم، گفت: به خصوص از فرصت توبه در شب قدر بهره ببریم که اگر این فرصت عظیم را از دست بدهیم دچار خسارت کلانی شده ایم.  

امام جمعه قزوین با اشاره به راه اندازی قرارگاه مواسات در آغاز ماه مبارک رمضان گفت: مسجدالنبی پایگاه همه مومنان اهل خیر و برکت است که به مرکز مواسات و همدلی مومنانه تبدیل شده تا فعالیت‌های همه مساجد سطح شهر در جمع آوری کمک‌های مومنانه در این مرکز تجمیع شود تا با شناسایی‌هایی که صورت گرفته بتوانیم پیش از آغاز ماه مبارک رمضان بتوانیم دل خانواده‌های نیازمند را شاد کنیم.  

وی در ادامه با اشاره به ارسال ماهواره نور به فضا توسط سپاه پاسداران یادآور شد: به عزیزان سپاه پاسداران و همه نیروهای مسلح و همه مردم عزیز کشورمان این ره‌آورد بزرگ ماهواره ای که به همت سپاه پاسداران صورت گرفت را تبریک می‌گوییم. زمانی که کار به اهل آن سپرده می‌شود  خدای متعال به آن برکت عنایت می‌کند.  

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی اذعان کرد: ماهواره سپاه که با موفقیت در مدار قرار گرفت و جهان را شگفت زده کرد و نشان داد که ایران اسلامی آماده برداشتن گام‌های بلندتر از این خواهد بود.  

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به سالروز حمله امریکا به طبس گفت: در آن ایام حمله ظالمانه و کودتاوار امریکایی‌ها به طبس با عنایت خدای متعال توسط جنود الهی پاسخ داده شد و دیگر نیازی به سپاه و ارتش و نیروهای مسلح کشورمان نبود.  

امام جمعه قزوین در پایان تصریح کرد: خدا وعده می‌دهد که ما لشکریانی داریم که شما نمی‌بینید، اما توانایی بهم زدن جهان را دارند، امیدواریم هر روز مقتدرتر از گذشته مقاومت اسلامی در دنیا خود را به مستضعفان نشان دهد و دلگرمی برای همه مردم دنیا باشد و مستکبران را سرجای خود بنشانند.  

 

حوزه نیوز

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.